2012-13 Athletic Awards

The Purple Raiders are in the process of picking up awards and recognition for the 2012-2013 athletic year.

Mount Union claimed both Ohio Athletic Conference Men's and Women's All-Sports Trophies in 2012-2013.

Fans will be able to keep track of all the individual honors awarded to Purple Raider student-athletes throughout the year by checking out this page. 

Football  
Dan Allen

Academic All-OAC

Tyler Almeida

D3football.com All-North Region Second Team
All-OAC First Team

Kevin Burke

AP Little All-America Third Team
D3football.com All-America Third Team
D3football.com All-North Region First Team
OAC Bob Packard Offensive Back of the Year
All-OAC First Team

Jasper Collins

D3football.com All-America First Team
AP Little All-America Third Team
D3football.com North Region Offensive Player of the Year
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team 

Chris Denton

D3football.com All-America First Team
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team (Ret.)/All-OAC Second Team (WR)

Charles Dieuseul

D3football.com All-America First Team
D3football.com All-North Region First Team
OAC Gene Slaughter Linebacker of the Year

Nick Driskill

National Football Foundation Scholar Athlete Award
AFCA All-American
AP Little All-America
D3Football.com All-America
D3Football.com North Region Defensive Player of the Year
D3Football.com All-North Region First Team
CAPITAL ONE Academic All-American of the Year for Division III Football
CAPITAL ONE Academic All-America First Team
CAPITAL ONE Academic All-District VII First Team
OAC Lee Tressel Defensive Back of the Year
Academic All-OAC
All-OAC First Team

Matt Fechko

D3football.com All-America Third Team
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team

Mac Knisley

D3football.com All-America Second Team
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team

T.J. Lattimore

D3football.com All-North Region Third Team
All-OAC First Team

Brandon Mathie 

All-OAC Second Team

Matt Mattox

D3football.com All-America First Team
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team

Alex Nicholls

All-OAC First Team

Frank Orteca

All-OAC First Team

Ted Rosalva

All-OAC Honorable Mention

Isaiah Scott

D3football.com All-America Second Team
D3football.com All-North Region First Team
All-OAC First Team

Blair Skilliter

All-OAC Second Team

Hank Spencer

All-OAC Honorable Mention

Shannon Stewart

All-OAC First Team

Antonio Tate

D3football.com All-America First Team
D3football.com All-North Region First Team
OAC Ken Wable Offensive Lineman of the Year
All-OAC First Team

Men's Cross Country 

 

Josh Clemence

All-OAC First Team

Nate Grimm 

All-OAC First Team

Alex Wilson 

All-OAC First Team

Women's Cross Country 

 

Brooke Benner All-OAC First Team
Caitlin Goggin All-OAC First Team
Jenna Williams Academic All-OAC
Men's Soccer  
Eric Ehrenberg Academic All-OAC
Chris Felker All-OAC Honorable Mention
Academic All-OAC 
Austin Farroni Academic All-OAC
Leo Hicks All-OAC Honorable Mention
Women's Soccer  
Erica Druzina Academic All-OAC
Shannon Evans All-OAC First Team
Kolbie Haines All-OAC Honorable Mention
Kylee Kolesar All-OAC Honorable Mention
Academic All-OAC  
Nicole Moldovan Academic All-OAC
Aly Rice Academic All-OAC
Ashley Sams Academic All-OAC
Gina Wall All-OAC Second Team
Volleyball  
Dee Glass All-OAC Honorable Mention
Kristen Gromes

CAPITAL ONE Academic All-America Second Team
CAPITAL ONE Academic All-District VII First Team
AVCA All-America Honorable Mention
AVCA All-Great Lakes Region
OAC Libero of the Year
All-OAC First Team
Academic All-OAC 

Sarah Schleich  Academic All-OAC 
Nicole Snyder AVCA All-America Second Team
NCAA Great Lakes Regional All-Tournament Team
AVCA All-Great Lakes Region
OAC Player of the Year
All-OAC First Team 
Taylor Webb All-OAC Second Team
Academic All-OAC
Brittany Woodard Academic All-OAC
Men's Swimming and Diving  
Hayden Birnbrich All-OAC in three events
Micahel Branch All-OAC in one event
Rob Brocious  All-OAC in six events
Won three individual events; 100 back, 500 free, 1650 free 
Harrison Falconer Academic All-OAC
Mike Greisl

All-OAC in four events
Won the 200 free 

Ian Perry All-OAC in two events
Austin Moreland All-OAC in one event
Brian Ruhe All-OAC in four events
Mike Zappa All-OAC in four events
Women's Swimming and Diving  
Carly Brown All-OAC in one event
Academic All-OAC 
Courtney Gabel

OAC Women's Swimmer Of the Year
All-OAC in four events
Won three individual events; 50 free, 100 free, 100 breast
Academic All-OAC 

Kaitlyn Goldsmith All-OAC in one event
Elizabeth Juran Academic All-OAC
Lauren Lammlein 

All-OAC in one event
Won the 500 free 

Wilma Levengood Academic All-OAC
Megan McDonough Academic All-OAC
Shelbey Mitchell All-OAC in two events
Academic All-OAC 
Men's Basketball   
Jimmy Darnley Academic All-OAC
Cody Dillon OAC All-Tournament Team
Stevie Griffin  All-OAC Honorable Mention 
Nate Jacubec  All-OAC Second Team
D3hoops.com All-Great Lakes Region Third Team 
Matt Kiger  OAC All-Tournament Team  
Jarrett Ruffin  OAC Freshman of the Year
D3hoops.com All-Great Lakes Region Rookie of the Year 
Women's Basketball   
Tierney Allen All-OAC Honorable Mention
Aly Daniel All-OAC Honorable Mention
Academic All-OAC
Rosa LaMattina All-OAC First Team
OAC Co-Player of the Year
OAC All-Tournament Team
D3hoops.com All-Great Lakes Region First Team
WBCA All-American Honorable Mention
Marybeth Leitch Academic All-OAC
Bridget Lyons  Academic All-OAC 
Megan Saunders Academic All-OAC 
   
Wrestling  
Tyler Johnston NWCA Scholar All-American
Jeremy Regula NWCA Scholar All-American
All-OAC First Team 
Nick Rajcsak NWCA Scholar All-American
Cody Wiltshire Academic All-OAC
Jeremy Border All-OAC First Team
Bryant Roby All-OAC First Team
Jon Garrison All-OAC First Team 
Softball  
Marissa Earl All-OAC Honorable Mention
Kristen Gromes

All-OAC Second Team
NFCA All-Central Region Second Team
CAPITAL ONE Academic All-America Second Team
CAPITAL ONE Academic All-District VII First Team 

Alex Mayo All-OAC Second Team
Rachel McAninch All-OAC Second Team
NFCA All-Central Region Second Team 
Leigh Siedlak CAPITAL ONE Academic All-District VII Second Team
Andi VanSickle All-OAC First Team
Men's Golf   
Dillon Bright All-OAC, finished second at OAC Championships
Ben Lehrke All-OAC, finished tied for fifth at OAC Championships
Jon Lieser All-OAC, finished tied for fifth at OAC Championships
Nick Popely Academic All-OAC
Women's Golf  
Lexi Scala All-OAC Honorable Mention
Men's Tennis  
Nick Fockler All-OAC Second Team
Patrick Yackmack Academic All-OAC
Women's Tennis  
Megan Czuchra All-OAC Honorable Mention
MacKenzie Jenkins All-OAC First Team
Academic All-OAC 
Mandy Wise All-OAC Second Team
Academic All-OAC 
Baseball  
Zach Carlino

OAC Kent Tekulve Pitcher of the Year
All-OAC First Team
D3baseball.com All-Mideast Region Second Team
American Baseball Coaches Association All-Mideast Region Third Team

Lee Grosscup Academic All-OAC
Justin Jakubik All-OAC Second Team
Academic All-OAC
 OAC All-Tournament Team
Evan Knott All-OAC Second Team
D3baseball.com All-Mideast Region Second Team
American Baseball Coaches Association All-Mideast Region Second Team 
Connor Mathis Academic All-OAC
OAC All-Tournament Team 
Anthony Morino All-OAC Second Team
D3baseball.com All-Mideast Region Second Team
American Baseball Coaches Association All-Mideast Region Second Team
Track and Field
 
Jenna Balazs Academic All-OAC
Nick Banks All-OAC Indoor
Brooke Benner

OAC Outdoor Champion - 4x800 relay
All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - DMR
All-OAC Indoor
Academic All-OAC

Bevin Blake Academic All-OAC
Jacob Boyer All-OAC Outdoor
Lisa Brasdovich Outdoor All-American - 4x100 relay
OAC Sprinter of the Meet at Outdoor Champs.
CAPITAL ONE Academic All-District
OAC Outdoor Champion - 4x100 relay, 4x400 relay
4-time All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - 4x200 relay
All-OAC Indoor
Academic All-OAC
Maya Brown OAC Outdoor Champion - javelin
Chelsey Bruce Academic All-OAC
Brandon Campbell All-OAC Outdoor
Wade Clark All-OAC Outdoor
All-OAC Indoor
Academic All-OAC
Taylor Coghlan Outdoor All-American - 4x100 relay
OAC Outdoor Champion - 4x100 relay
2-time All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - 4x200 relay
All-OAC Indoor
Veronica Clutter Outdoor All-American - 4x100 relay
OAC Outdoor Champion - 4x100 relay
All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - 4x200 relay, long jump
2-time All-OAC Indoor
Ryan DelBene Academic All-OAC
Clay Densmore Academic All-OAC
Bryan Derr All-OAC Outdoor
All-OAC Indoor
Sean Donnelly OAC Outdoor Champion - shot put, hammer throw
2-time All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - weight throw, shot put
2-time All-OAC Indoor
Jenny Gamertsfelder Academic All-OAC
Chad Gentry Outdoor All-American - 4x400 relay
Caitlin Goggin Academic All-OAC
Nate Grimm Academic All-OAC
Daryn Herman CAPITAL ONE Academic All-America Second Team
CAPITAL ONE Academic All-District
OAC Outdoor Champion - 4x400 relay, 400m hurdles
2-time All-OAC Outdoor
Indoor All-American - 4x400 relay
OAC Indoor Champion - DMR
2-time All-OAC Indoor
Academic All-OAC
Ryan Kohler OAC Outdoor Champion - 4x100 relay
All-OAC Outdoor
Academic All-OAC
OAC Indoor Champion - 4x200 relay
All-OAC Indoor
Alex Kovalik OAC Indoor Champion - 4x200 relay
All-OAC Indoor
Jessie Iafelice Academic All-OAC
Julianne Liberati Academic All-OAC
Tyler Lowe Academic All-OAC
Sam Ludgood

OAC Outdoor Champion - 4x100 relay
All-OAC Outdoor
2-time NCAA Indoor All-American - triple jump, long jump
OAC Field Athlete of the Meet at OAC Indoor Champs.
OAC Indoor Champion - triple jump, long jump
2-time All-OAC Indoor

Mary Mahoney

NCAA Woman of the Year nominnee
OAC Clyde Lamb Award Winner
CAPITAL ONE Academic All-American of the Year
CAPITAL ONE Academic All-America First Team
CAPITAL ONE Academic All-District
OAC Sprint Athlete of the Meet at OAC Indoor Champs.
OAC Indoor Champion - 200m, 400m, 4x200 relay
OAC Outdoor Champion - 4x100m
NCAA National Indoor Champion - 400m
Indoor All-American - 400 m, 4x400 relay
Academic All-OAC
USTFCCCA Great Lakes Region Track Athlete of the Year 

Dustin Matak OAC Indoor Champion - 60m
All-OAC Indoor
Brooke Mathie Academic All-OAC
Emily Mazzaferri CAPITAL ONE Academic All-America Third Team
CAPITAL ONE Academic All-District
OAC Outdoor Champion - 4x800 relay, 800m
2-time All-OAC Outdoor
Indoor All-American - 4x400 relay
OAC Indoor Champion - DMR
All-OAC Indoor
Academic All-OAC
Dan McGeary 2-time All-OAC Indoor
Tyler Mettille

NCAA Outdoor Champion - 400m hurdles
2-time Outdoor All-American - 400m hurdles, 4x400 relay
USTFCCCA Great Lakes Region Track Athlete of the Year
OAC Sprinter of the Meet at Outdoor Champs.
OAC Outdoor Champion 400m hurdles, 400m, 4x100 relay
4-time All-OAC Outdoor
NCAA Indoor All-American - heptathlon
OAC Sprinter of the Meet at Indoor Champs.
OAC Indoor Champion 200m, 400m, 4x200 relay
3-time All-OAC Indoor

Corinne Midlik Academic All-OAC
Andrew Milhoan All-OAC Indoor
Andrew Morrow Academic All-OAC
Caitlyn Nagy OAC Outdoor Champion - 4x800 relay
All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - DMR
All-OAC Indoor
Mary Catherine Powers Academic All-OAC
Brooke Rayokovich All-OAC Outdoor
All-OAC Indoor
Courtney Reese OAC Outdoor Champion - 4x400 relay, 4x800 relay, 400m
3-time All-OAC Outdoor
Indoor All-American - 4x400 relay
OAC Indoor Champion - 500m
All-OAC Indoor
Taylor Ruffing Outdoor All-American - 4x100 relay
All-OAC Outdoor
Academic All-OAC
Rachel Smith Academic All-OAC
Tyler Sparks Outdoor All-American - 4x400 relay
OAC Indoor Champion - 500m
2-time All-OAC Indoor
Katie Stewart Academic All-OAC
Carly Stock All-OAC Outdoor
Academic All-OAC
All-OAC Indoor
Miranda Stockton Academic All-OAC
Chase Swisher Outdoor All-American - 4x400 relay
OAC Sprinter of the Meet at Outdoor Champs.
OAC Outdoor Champion - 100m, 200m, 4x100 relay
4-time All-OAC Outdoor
OAC Indoor Champion - 4x200 relay
All-OAC Indoor
Garrett Swisher All-OAC Outdoor
Dekota Toot Academic All-OAC
Scott Whisler OAC Indoor Champion - 800m
All-OAC Indoor
Marrianna White OAC Outdoor Champion - 4x400 relay
All-OAC Outdoor
View: Mobile | Desktop