Men's Swimming & Diving

 
February 18, 2011

Brocious, Carlozzi Claim All-OAC Honors; Men's Swimming and Diving Still in Third

AKRON, Ohio – Matt Carlozzi (Canfield/Canfield) and Rob Brocious (Mentor/Mentor) claimed All-Ohio Athletic Conference honors for Mount Union's men's swimming and diving team on Friday at the OAC Championships.

Carlozzi, who placed third in the 200-yard freestyle, clocked in with a time of 1:43.07. He finished behind Ohio Northern's Anders Samuelson (1:41.84) and John Carroll's Jimmy Ranallo (1:42.84).

Brocious, whose All-OAC honor was his second of the meet, took third in the 100 backstroke in :54.33. Ohio Northern swimmers Joey Bechtel (:52.78) and Max McClary (:54.01) finished 1-2 in the event.

The Purple Raiders' 200 medley relay team wrote a new a new school record while finishing third in 1:37.38. Team members were Brocious, Carlozzi, Mike Zappa (Shelby/Shelby) and Mike Greisl (South Euclid/Notre Dame Cathedral Latin).

With 96 points, the Raiders trail Ohio Northern (220) and John Carroll (140). Baldwin-Wallace (90) and Wilmington (35) are in fourth and fifth, respectively.

The three-day event will wrap up on Saturday at the University of Akron's Ocasek Natatorium.

 

 

 

Ohio Northern 220, John Carroll 140, Mount Union 96, Baldwin-Wallace 90, Wilmington 35

FRIDAY

200 Medley Relay: 1. Ohio Northern (Joey Bechtel, Drew Keriazes, Marc Anderson, Andy Garlock), 1:34.52; 2. John Carroll (Blake Pinchot, Alex Vereshchagin, Nick Holvey, Eric Davis), 1:37.17.

400 Individual Medley: 1. Ryan Bender (ONU), 4:10.39; 2. Patrick Donohoe (B-W), 4:13.22; 3. Casey Davis (ONU), 4:16.27.

100 Butterfly: 1. Marc Anderson (ONU), :50.49; 2. Erik Arent (ONU), :52.74; 3. Garrett Dauch (ONU), :53.02.

200 Freestyle: 1. Anders Samuelson (ONU), 1:41.84; 2. Jimmy Ranallo (JCU), 1:42.84; 3. Matt Carlozzi (MtU), 1:43.07.

100 Breaststroke: 1. Ryan Musille (B-W), :57.76; 2. Drew Keriazes (ONU), :58.67; 3. Alex Vereshchagin (JCU), :59.46.

100 Backstroke: 1. Joey Bechtel (ONU), :52.78; 2. Max McClary (ONU), :54.01; 3. Rob Brocious (MtU), :54.33.

3-Meter Diving: 1. Todd Richert (B-W), 476.85; 2. Nick Meyer (ONU), 425.20; Albert Schmidt (ONU), 402.00.

800 Freestyle Relay: 1. John Carroll (Alex Vereshchagin, Drew Edson, Jimmy Ranallo, Brendan Schloendorn), 6:55.15; 2. Ohio Northern (Anders Samuelson, Ryan Bender, Drew Keriazes, Christian Garlock), 7:01.87.

THURSDAY

200 Free Relay: 1. John Carroll (Brendan Schloendorn, Alex Vereshchagin, Jimmy Ranallo, Eric Davis), 1:24.28; 2. Ohio Northern (Christian Garlock, Marc Anderson, Drew Keriazes, Anders Samuelson), 1:24.41.

500 Freestyle: 1. Rob Brocious (MtU), 4:39.93; 2. Matt Carlozzi (MtU), 4:40.55; 3. Jimmy Ranallo (JCU), 4:41.41.

200 Individual Medley: 1. Drew Keriazes (ONU), 1:55.20; 2. Ryan Bender (ONU), 1:55.50; 3. Nick Holvey (JCU), 1:59.97.

50 Freestyle: 1. Brendan Schloendorn (JCU), :20.90; 2. Alex Vereshchagin (JCU), :21.08; 3. Anders Samuelson (ONU), :21.26.

400 Medley Relay: 1. Ohio Northern (Max McClary, Drew Keriazes, Marc Anderson, Anders Samuelson), 3:27.68; 2. Baldwin-Wallace (Elier Diaz, Ryan Musille, Mike Demitrieff, Nicholas Null), 3:33.76.

 
View: Mobile | Desktop