January 30, 2010

Men's Indoor Track and Field Finish Third and Women Fifth at OAC Relays

(BEREA, OH)--Mount Union's indoor track and field teams competed at the 2010 Ohio Athletic Conference Relays at Baldwin-Wallace College in Berea.  The Purple Raider men placed third with 83 points, while the women finished fifth with 71 points.

Senior Scott Thomas (Salem/West Branch) and freshman Charles Pratt (Canton/GlenOak) were part of three first place finishes on the men's side

The duo placed second (6.60) and fourth (6.61) respectively to win the 55 meter dash relay.  Then they combined with junior Korey Smerk (Middleburg Heights/Midpark) and sophomore Tim Kelly (Lakewood/Lakewood) to win the sprint medley relay with a time of 3:36.24 and last but certainly not least they paired up with Kris Claros (Miami, FL/Mirmar) and Brandon Stallworth (Cleveland Heights/Villa Angela St. Joseph) to win the 4x200 meter relay with a time of 1:32.92.

A senior and freshman also paired up for success on the women's side as senior Aubrey Loy (Canton/Massillon Jackson) and freshman Samara Sutton (Youngstown/Boardman) teamed up to win both the triple jump and the long jump relays.  Loy finished first in both events with a mark of 36-5.75 in the triple and 17-5.25 in the long, while Sutton placed seventh in the triple (31-11.25) and fourth in the long (16-4.25).

Loy also matched the school record in the 55 meter dash with a 7.40 to match a 19-year old record held by Tracey Miller.

Mount Union hosts the Jim Wuske Invitational next Saturday which will be the first indoor event in the newly remodeled Peterson Field House in Alliance.  

2010 Ohio Athletic Conference Relays
Saturday, January 30, 2010; Harrison Dillard Track; Lou Higgins Recreation Center in Berea, Ohio

PARTICIPATING TEAMS: Baldwin-Wallace College (BW), Mount Union College (MUC), John Carroll University (JCU), Heidelberg University (HU), Muskingum University (MU), Capital University (CAP), Otterbein College (OTT), Wilmington College (WC), Ohio Northern University (ONU), Marietta College (MAR)

FINAL MEN'S TEAM RESULTS: 1.) Ohio Northern,104 2.) Heidelberg,96; 3.) Mount Union,83; 4.) Otterbein, 81; 5.) John Carroll, 74; T6.) Wilmington and Baldwin-Wallace,72; 8.) Muskingum, 63; 9.) Marietta, 58 10.) Capital,55

FINAL MEN'S EVENT RESULTS: 55-Meter Dash Relay: Mount Union, (Charles Pratt and Scott Thomas), 13.21; 55-Meter Hurdles Relay: Otterbein, (Austin Curbow and Wes Pierson), 16.48; Sprint Medley Relay: Mount Union, (Charles Pratt, Scott Thomas, Korey Smerk, Tim Kelly), 3:36.24; 3000 Meter Run Relay: Heidelberg, (John Gogle and Jordan Karnes), 18:12.27; 5000-Meter Run Relay: Ohio Northern, (Alan Bowsher and Nick Swinford), 31:16.81; 4 x 200-Meter Relay: Mount Union, (Charles Pratt, Scott Thomas, Kris Claros, Brandon Stallworth), 1:32.92; 4 x 400 Meter Relay: Ohio Northern, (Garrett Brown, Jacob Schwab, Shane Huntley, Evan Heyman), 3:24.61 ; 4x800 Meter Relay: Ohio Northern, (Corey Bailey, Travis Isenberg, Patrick Rachow, Dan Smith), 8:11.38; Distance Medley Relay: Ohio Northern, (Nick Baker, Shane Huntley, Ben Ankrom, Dan Smith), 10:21.92; High Jump Relay: Capital, (Sam Roberts and Brad Pickens), 12'3.75”; Pole Vault Relay: Ohio Northern, (Andrew Lammers and Jacob Weyrauch), 28'6.50”; Long Jump Relay: John Carroll, (Bryan Wideman and Mike Minjock), 42'7.75” ; Triple Jump Relay: Heidelberg (Julius Higginbotham and Josh Lynch), 86'8.25”; Shot Put Relay: Baldwin-Wallace (Greg Patrick and Kevin Phipps), 101'4.25”; Weight Throw (Exhibition): Kevin Phipps, (B-W), 55'11.75”

FINAL WOMEN'S TEAM RESULTS: 1.) Ohio Northern, 101; 2.) Otterbein, 98.50; 3.) Marietta, 95; 4.) Baldwin-Wallace, 89.50; 5.) Mount Union, 71; 6.) Wilmington, 70.50; 7.) Heidelberg, 68; 8.) Capital, 61; 9.) John Carroll, 56.50; 10.) Muskingum, 30

FINAL WOMEN'S EVENT RESULTS: 55-Meter Dash Relay: Heidelberg, (Judy Bataille and Alexis Goodman), 14.90; 55-Meter Hurdles Relay: Otterbein, (Sarah Petraitis and Stacey Shall), 17.16; Sprint Medley Relay: Otterbein, (Sarah Petraitis, Lisa Coleman, Jocelyn Hennon and Lindsay Main), 4:31.19; 3000 Meter Run Relay: Wilmington, (Annie Cekada and Kelsey Stief), 21:48.73; 5000-Meter Run Relay: Ohio Northern, (Alison Steinbrunner and Kelly Casanova), 37:03.96; 4 x 200-Meter Relay: Heidelberg, (Jamie Depinet, Shanice Mclellan, Jazmine Shaw, Judy Bataille), 1:47.38; 4 X 400-Meter Relay: Heidleberg (Jamie Depinet, Shanice Mclellan, Judy Bataille, Jazmine Shaw), 4:11.79; 4x800 Meter Relay: Baldwin-Wallace College, (D'Arcy Hlavin, Brittany Giesken, Julie Kotesovec, Kim Chinn), 9:58.28; Distance Medley Relay: Baldwin-Wallace, (D'Arcy Hlavin, Julie Kotesovec, Tess Hoogeveen and Kim Chinn), 12:40.74; High Jump Relay: Ohio Northern, (Nicole Hope and Vicki Moga), 9'10.25”; Pole Vault Relay: Ohio Northern, (Nicole Hope and Aubrie Stechschulte), 21'7.75”; Long Jump Relay: Mount Union, (Aubrey Loy and Samara Sutton), 33'9.50”; Triple Jump Relay: Mount Union, (Aubrey Loy and Samara Sutton), 68'5”; Shot Put Relay: Capital, (Emily Goerig and Becca Steinemann), 78'9.50” ; Weight Throw: Erin Norton (BW), 46'6.75”

***Note: Both Weight throws were exhibition only and not scored.

View: Mobile | Desktop