Track and Field: Mount Union Has 36 All-Region Selections; Raider Men No. 7 in National Poll

AJ Digby and Rachael Adams
AJ Digby and Rachael Adams

NEW ORLEANS, La. -- Mount Union's men's track and field team had 19 All-Great Lakes Region selections from the United States Track and Field and Cross Country Coaches Association of America.

The Purple Raiders also went up to No. 7 in the national rankings ahead of this week's NCAA Division III Championships in La Crosse, Wisconsin.

The top-5 individuals in each event from each region earned All-Region distinction, in addition to each of the members of the region's top-3 relay teams.

On the men's side, a total of 743 athletes from 192 programs earned 948 All-Region honors. Five programs had 19 or more All-Region selections -- George Fox (Ore.) had 23, Rowan (N.J.) with 22, North Central with 20 while Christopher Newport (Va.) and Mount Union both had 19.

For the women, the Raiders had 17 selections out of the 667 total athletes from 184 programs earned 940 All-Region honors. Geneseo St. (N.Y.) had a nation's best 23 selections.

Two Mount Union athletes were All-Region in three different events in sophomores AJ Digby (Tontogany / Otsego) -- 400 meters, 4x100 and 4x400 relays and Rachael Adams (Louisville / St. Thomas Aquinas) -- 100 meters, 200 meters and 4x100 relay.

The men's team jumped up five spots in the national rankings this week to No. 7. North Central (Ill.) tops the rankings.

2018 USTFCCCA All-Great Lakes Men's Selections

Louis Berry 100 Meters
Bryce Biskup Javelin
Malik Britt 4×100 Relay
Lucas Cooper Discus
A.J. Digby 400 Meters
A.J. Digby 4×100 Relay
A.J. Digby 4×400 Relay
Clark Etzler 4×400 Relay
Evan Hershberger High Jump
Matt Keim Pole Vault
Darian Littlejohn 4×100 Relay
Jalen McGill Long Jump
Mason Plant 110 Meter Hurdles
Sam Printy 4×400 Relay
James Roth 400 Meters
James Roth 4×400 Relay
Jaquill Scott Javelin
Sean Sherman Shot Put
Josh Weber 4×100 Relay

2018 USTFCCCA All-Great Lakes Women's Selections

Rachael Adams 100 Meters
Rachael Adams 200 Meters
Rachael Adams 4×100 Relay
Cortni Arp 4×400 Relay
Megan Bailey 4×400 Relay
Steph Donley 4×100 Relay
Steph Donley 4×400 Relay
Katie Durisin Steeplechase
Katie Goedecke 4×100 Relay
Aamirah Howard 100 Meter Hurdles
Aamirah Howard 400 Meter Hurdles
Daijana Johnson 100 Meters
Daijana Johnson 4×100 Relay
Alexianna Johnson Long Jump
Alexianna Johnson Triple Jump
Sarah Mason 4×400 Relay
Hilary Reigle 5000 Meters
USTFCCCA NCAA Division III
Men's Outdoor Track & Field National Rankings

2018 Week 8 - May 21st

RANK   TEAM & INFO
1 north-central-ill NORTH CENTRAL (ILL.)
Midwest Region (1)
CCIW (1)
Frank Gramarosso (8th)
2 rowan ROWAN
Atlantic Region (1)
NJAC (1)
Dustin Dimit (4th)
3 uw-la-crosse UW-LA CROSSE
Midwest Region (2)
WIAC (1)
Josh Buchholtz (10th)
4 uw-whitewater UW-WHITEWATER
Midwest Region (4)
WIAC
Mike Johnson (9th)
5 augustana-ill AUGUSTANA (ILL.)
Midwest Region (3)
CCIW
Paul Olsen (49th)
6 st-john-fisher ST. JOHN FISHER
Atlantic Region (4)
Empire 8 (1)
Mike Henchen (6th)
7 mount-union MOUNT UNION
Great Lakes Region (1)
OAC (1)
Kevin Lucas (8th)
8 umass-dartmouth UMASS DARTMOUTH
New England Region (6)
Little East
Steve Gardiner (10th)
9 george-fox GEORGE FOX
West Region (1)
Northwest Conference (1)
John Smith (12th)
10 uw-stout UW-STOUT
Midwest Region (7)
WIAC
Kyle Steiner (5th)
11 pomona-pitzer POMONA-PITZER
West Region (2)
SCIAC (1)
Jordan Carpenter (1st)
12 uw-oshkosh UW-OSHKOSH
Midwest Region (8)
WIAC
Justin Kinseth (1st)
13 john-carroll JOHN CARROLL
Great Lakes Region (2)
OAC
Kyle Basista (4th)
14 rpi RPI
Atlantic Region (2)
Liberty League (1)
Colin Tory (18th)
15 benedictine-ill BENEDICTINE (ILL.)
Midwest Region (11)
NACC
Kevin Paterson (4th)
16 uw-platteville UW-PLATTEVILLE
Midwest Region (5)
WIAC
Chris Rotzenberg (6th)
17 bethel-minn BETHEL (MINN.)
Central Region (10)
MIAC
Andrew Rock (6th)
18 uw-eau-claire UW-EAU CLAIRE
Midwest Region (10)
WIAC
Chip Schneider (16th)
19 dubuque DUBUQUE
Central Region (1)
IIAC
Chad Gunnelson (6th)
20 christopher-newport CHRISTOPHER NEWPORT
South/Southeast Region (1)
Capital (1)
Tyler Wingard (12th)
21 williams WILLIAMS
New England Region (3)
NESCAC
Ethan Barron (3rd)
22 washington-mo WASHINGTON (MO.)
Midwest Region (6)
UAA (1)
Jeff Stiles (17th)
23 central-iowa CENTRAL (IOWA)
Central Region (5)
IIAC (1)
Joe Dunham (10th)
24 delaware-valley DELAWARE VALLEY
Mideast Region (17)
Middle Atlantic
Felix Moreno (4th)
25 texas-lutheran TEXAS LUTHERAN
South/Southeast Region (2)
SCAC (1)
Darlene Holland (3rd)