Mount Union Men's Track & Field All-Americans

 Year    Name  Event   Place
2017 AJ Digby (O) 4x400m Relay  1st
  Clark Etzler (O) 4x400m Relay  1st
  Tyler Neff (O) 4x400m Relay  1st
  James Roth (O) 4x400m Relay  1st
  Mason Plant (O) 110m hurdles  3rd
  Jaquill Scott (O) javelin  4th
  Alex Wilson (O) 10,000 meters  5th
  Connor Troyer (O) 400m hurdles  6th
  Bryce Biskup (O) javelin  8th
  AJ Digby (I) 400m  2nd
  Connor Troyer (I) 60m hurdles  7th 
  AJ Digby (I) 4x400m Relay  2nd
  Connor Troyer (I) 4x400m Relay  2nd
  James Roth (I) 4x400m Relay  2nd
  Clark Etzler (I) 4x400m Relay  2nd
  Zack Wukotich (I) High Jump  7th
  Mason Plant (I) 60m hurdles  3rd
2016 Louis Berry (I) 60 meter dash  6th
  Tyler Orewiler (I) pole vault  3rd
2015 Tyler Mettille (O) 4x400m Relay  1st
  Chase Swisher (O) 4x400m Relay  1st
  Tyler Sparks (O) 4x400m Relay  1st
  Tyler Neff (O) 4x400m Relay  1st
  Tyler Mettille (O) 400m hurdles  3rd
  Tyler Mettille (I) 400 meters  3rd
  Tyler Mettille (I) 4x400m Relay  3rd
  Chase Swisher (I) 4x400m Relay  3rd
  Tyler Sparks (I) 4x400m Relay  3rd
  Tyler Neff (I) 4x400m Relay  3rd
  Andrew Milhoan (I) 60m hurdles  6th
  Andrew Milhoan (I) hepthalon  4th
  Tyler Orewiler (I) pole vault  7th
  Zach Wukotich (I) high jump  6th
  Dustin Matak (I) 60 meter dash  5th
  Sean Donnelly (I) weight throw  1st
  Sean Donnelly (I) shot put  7th
 2014 Tyler Mettille (O) 4x400m Relay  1st
   Chase Swisher (O) 4x400m Relay  1st
   Chad Gentry (O) 4x400m Relay  1st
   Tyler Sparks (O) 4x400m Relay  1st
   Tyler Mettille (O) 4x100m Relay  5th
   Chase Swisher (O) 4x100m Relay  5th
   Chad Gentry (O) 4x100m Relay  5th
   Andrew Shrewsbury 4x100m Relay  5th
   Chase Swisher (O)
400 meters  6th
   Tyler Mettille (O) 400m hurdles  3rd
   Sean Donnelly (O)  Discus  7th

 Sean Donnelly (O)  Hammer Throw  1st
   Sean Donnelly (O)  Shot Put  1st
   Gerardo Vargas (O)  Pole Vault  6th

 Sean Donnelly (I)  Weight Throw  1st
   Tyler Mettille (I)  4x400m Relay  1st
   Chase Swisher (I)  4x400m Relay  1st
   Chad Gentry (I)  4x400m Relay  1st
   Tyler Sparks (I)  4x400m Relay  1st
   Andrew Milhoan (I)  Heptathlon  7th
   Zach Wukotich (I)  High Jump  5th
 2013  Sean Donnelly (O)  Hammer Throw  5th
   Tyler Mettille (O)  400m Hurdles  1st
   Tyler Mettille (O)  4x400m Relay  6th
   Chase Swisher (O)  4x400m Relay  6th
   Tyler Sparks (O)  4x400m Relay  6th
   Chad Gentry (O)  4x400m Relay  6th
   Tyler Mettille (I)  Heptathlon  3rd
   Sam Ludgood (I)  Triple Jump  5th
   Sam Ludgood (I)  Long Jump  7th
 2012  Sean Donnelly (O)  Shot Put  5th
   Alex Kovalik (O)  Decathlon  6th
 2011  Scott Thomas (I)  55m Dash  6th
 2010  Judd Lutz (O)  Discus  2nd
   Sean Denard (O)  Discus  7th
 2009  Ty Griffin (O)  1500m Run   1st
 2008  Dan Gund (I)  Shot Put  5th
   Judd Lutz (O)  Discus  4th
   Jaime Simpson (O)  Discus  6th
   Pat Nicholson (O)  Discus  7th
   Dan Gund (O)  Shot Put  1st
   Judd Lutz (O)  Shot Put  3rd
   Matt Dawson (O)  Shot Put  8th
 2007  Nic Saluppo (I)  55m Dash  3rd
   Dan Gund (I)  Shot Put  8th
   Kyle Basista (I)  Distance Medley  3rd
   Cecil Shorts III (I)  Distance Medley  3rd
   Ryan Garro (I)  Distance Medley  3rd
   Jeremy Valliquette  Distnace Medley  3rd
   Justin Rodhe (O)  Shot Put  1st
   Justin Rodhe (O)  Discus  2nd
   Judd Lutz (O)  Discus  8th
   Ryan Garro (O)  800m Run  8th
 2006  John Biacofsky (I)  55m Dash  2nd
   Justin Rodhe (I)  Shot Put  7th
   Jeremy Valliquette (I)  1Mile Run  6th
   Ryan Garro (I)  800m Run  5th
   Jeremy Valliquette (I)  Distance Medley  3rd
   Beau Livengood (I)  Distance Medley  3rd
   Kyle Basista (I)  Distance Medley  3rd
   Ryan Garro (I)  Distance Medley  3rd
   Pierre Garcon (O)  4x100m Relay  1st
   James Cunningham (O)     4x100m Relay  1st
   John Biacofsky (O)  4x100m Relay  1st
   Nic Saluppo (O)  4x100m Relay  1st
   Nic Saluppo (O)  100m Dash  7th
   Justin Archer (O)  Shot Put  7th
   Eric Belancic (O)  High Jump  7th
   Justin Rodhe (O)  Discus  5th
 2005  Eric Belancic (I)  High Jump  6th
   Shannon Bennington (I)  Pole Vault  6th
   John Biacofsky (I)  100m Dash  2nd
 2004  Ryan Hochstetler (O)  5,000m Run  5th
   Justin Rodhe (O)  Discus  8th
 2003  Chris Basich (I)  Shot Put  3rd
   John Biacofsky (I)  55m Dash  8th
   Chris Basich (O)  Shot Put  3rd
   Chris Basich (O)  Discus  4th
   Bryan Less (O)  3,000m Steeplechase     4th
 2002  Chris Basich (I)  Shot Put  2nd
   Joe Eby (I)  1500m Run  5th
   Chris Basich (O)  Shot Put  3rd
 2001  Chris Basich (I)  Shot Put  3rd
   Chris Basich (O)  Shot Put  2nd
 2000  Chris Basich (I)  Shot Put  6th
   Chris Basich (O)  Shot Put  3rd
 1999  Kyle Rodstrom (I)  400m Hurdles  4th
   Shawn Watson (I)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (I)  Triple Jump  3rd
   Shawn Watson (I)  High Jump  4th 
   Shawn Watson (O)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (O)  Triple Jump  3rd
   Seth Peterson (O)  High Jump  3rd
 1998  Dave Cooper (I)  1500m Run  1st
   Dave Cooper (I)  5,000m Run  1st
   Shawn Watson (I)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (I)  Triple Jump  3rd
   Evgene Kornilov (I)  1500m Run  2nd
   Evgene Kornilov (I)  800m Run  4th
   Dave Cooper (O)  5,000m Run  1st
   Dave Cooper (O)  10,000m Run  1st
   Shawn Watson (O)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (O)  Triple Jump  2nd
   Evgene Kornilov (O)  1500m Run  2nd
   Seth Peterson (O)  High Jump  2nd
 1997  Dave Cooper (I)  5,000m Run  1st
   Dave Cooper (I)  1500m Run  6th
   Shawn Watson (I)  Triple Jump  2nd
   Shawn Watson (I)  Long Jump  3rd
   Evgene Kornilov (I)  1500m Run  2nd
   Evgene Kornilov (I)  800m Run  5th
   Dave Cooper (O)  1500m Run  1st
   Dave Cooper (O)  10,000m run  1st
   Evgene Kornilov (O)  800m Run  2nd
   Evgene Kornilov (O)  1500m Run  2nd
   Shawn Watson (O)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (O)  Triple Jump  3rd
   Dave Hill (O)  Pole Vault  4th
   Nate Walker (O)  Long Jump  8th
 1996  Shawn Watson (I)  Triple Jump    1st
   Shawn Watson (I)  Long Jump    1st
   Dave Cooper (I)  1500m Run  2nd
   Dave Cooper (I)  800m Run  4th
   Bill Eagle (I)  Pole Vault  4th
   Matt Keller (I)  Pole Vault  3rd
   Shawn Watson (O)  Triple Jump    1st
   Shawn Watson (O)  Long Jump  1st
   Shawn Watson (O)  High Jump   2nd
   Matt Keller (O)  Pole Vault    1st
   Bill Eagle (O)  Pole Vault  4th
   Dave Cooper (O)  1500m Run  6th
 1995  Matt Keller (I)  Pole Vault  3rd 
   Evgene Kornilov (I)  1500m Run    3rd 
   Chuck Engle (I)  1500m Run  5th
   Chuck Engle (O)  3,000m Steeplechase  5th
   Matt Keller (O)  Pole Vault  4th
 1994  Bill Eagle (O)  Pole Vault  5th
   Chuck Engle (O)  3,000m Steeplechase  7th
 1992  Jeff Powles (I)  1500m Run  2nd
   Jeff Powles (O)  800m Run  3rd
   Homer Newman (O)  High Jump  5th
 1991  Jeff Powles (I)  1500m Run  3rd
   Homer Newman (I)  High Jump  6th
   Jeff Powles (O)  1500m Run  3rd
   Chris Lee (O)  High Jump  7th
   Nate Hall (O)  5,000m Run  8th
 1990  Dave Forshew (I)  Pole Vault  1st
   Jeff Powles (I)  1500m Run  1st
   Dave Forshew (O)  Pole Vault  3rd
   Jeff Powles (O)  1500m Run  7th 
   Chris Lee (O)  High Jump  6th
 1989  Dave Forshew (I)  Pole Vault  2nd
   Jeff Powles (I)  1500m Run  3rd
 1988  Kelvin Jackson (I)  55m Hurdles  2nd
   Kelvin Jackson (O)  110m Hurdles  5th
   Mike Detling (O)  4x100m Relay  7th
   Jonathon Kessel (O)  4x100m Relay  7th
   Troy Taylor (O)  4x100m Relay  7th
   Joe Knoll (O)  4x100m Relay  7th
 1987  Marcell Stevens (O)  800m Run  2nd
   Joe Knoll (I)  55m Dash   3rd
 1986  Tom West (I)  400m Dash  3rd
   Marcell Stephens (I)  1500m Run  3rd
   Ken Dubos (I)  Pole Vault  1st
   Mark Loy (I)  Shot Put  2nd
   Willie Dawson (I)  Triple Jump  2nd
   Glenn Johnson (I)  200 Int. Hurdles  5th
   Ken Dubos (O)  Pole Vault  1st
   Mark Loy (O)  Shot Put  2nd
   Willie Dawson (O)  Triple Jump  2nd
   Glenn Johnson (O)  400 Int. Hurdles  5th
   Marcell Stevens (O)  800m Run  1st
   Marcell Stevens (O)  4x400m Relay  3rd
   Cesar Hernandez (O)  4x400m Relay  3rd
   Tom West (O)  4x400m Relay  3rd
   Glenn Johnson (O)  4x400m Relay  3rd
 1985  Willie Dawson (I)  Triple Jump  3rd
   Ken Dubos (I)  Pole Vault  2nd
   Mark Loy (I)  Shot Put    1st
   John Simons (I)  Triple Jump  4th
   Eric Tremmel (I)  800m Run    6th
   Mark Loy (O)  Shot Put  6th
   Allen Wilks (O)  4x100m Relay    3rd
   John Knoll (O)  4x100m Relay  3rd
   Daniel Lowrey (O)  4x100m Relay  3rd
   Rick Hairston (O)  4x100m Relay  3rd
   Rick Hairston (O)  200m Dash  5th
   Craig Polman (O)  10,000m Run  6th
 1984  Craig Carter  4x400m Relay  4th
   Rich LaBarge  4x400m Relay  4th
   Tom West  4x400m Relay  4th
   Glenn Johnson  4x400m Relay  4th
   Ken Dubos  Pole Vault    4th
   Ken Johnson  4x100m Relay  1st
   Rich Dubos  4x100m Relay  1st
   Decick Rippy  4x100m Relay  1st
   Allen Wilks  4x100m Relay  1st
   Erick Tremmel  800m Run  2nd
   Derick Rippy  100m Dash  1st
   Derick Rippy  200m Dash  1st
 1983  Rick Hairston  100m Dash  2nd
   Rick Hairston  200m Dash  2nd
   Rick Hairston  4x100m Relay  1st
   Larry Reeder  4x100m Relay  1st
   Dan Lowrey  4x100m Relay  1st
   Derick Rippy  4x100m Relay  1st
   Derick Rippy  100m Dash  1st
   Derick Rippy  200m Dash  1st
   Jim White  10,000m Run  5th
 1982  Rick Hairston  4x100m Relay  3rd
   Derick Reeder  4x100m Relay  3rd
   Larry Reeder  4x100m Relay  3rd
   Isaac Thomas  4x100m Relay  3rd
   Steve Miller  Pole Vault  6th
   Derick Rippy  100m Dash  4th
   Derick Rippy  200m Dash  5th
 1981  Alan Abrams  Triple Jump  6th
   Derick Rippy  100m Dash  4th
   Ken Smith  High Jump  6th
 1980  Ken Evans  High Jump  4th
   Ken Smith  High Jump  3rd
   Vic Smith  5,000m Run  2nd
 1979  Don Landin  10,000m Run  6th
 1978  Dwayne Brandon  4x400m Relay  3rd
   Claude Charlillo  4x400m Relay  3rd
   Reggie Edwards  4x400m Relay  3rd
   Willie Jefferion  4x400m Relay  3rd
   Ken John  Triple Jump  5th
   Tom McIntyre  1500m  6th
 1977  Tim Cope  High Jump  4th
 1975  Jim Ansberry  Steeplechase  2nd
   Pat Eaton  3 Mile Run  2nd
   Jim Freund  4x400m Relay  2nd
   Willie Jefferion  4x400m Relay  2nd
   Chuck Larsuel  4x400m Relay  2nd
   Dave Ludwig  4x400m Relay  2nd
   Chuck Larsuel   Long Jump  4th
   Milt Snodgrass  Long Jump  6th
 1974  Clint Aguire  100yd Dash  5th
   Clint Aguire  440yd Relay  1st
   Chuck Larsuel  440yard Relay  1st
   Milt Snodgrass  440yd Relay  1st
   Mike Williams  440yd Relay  1st
   Larry Griffith  Decathlon  5th
   Chuck Larsuel  4x400m Relay  1st
   Jim Freund  4x400m Relay  1st
   Milt Snodgrass  4x400m Relay  1st
   Mike Williams  4x400m Relay  1st
   Milt Snodgrass  Long Jump  4th
   Mike Williams  440yd Dash  2nd
 1973  Aaron Ankney  440yd Hurdles  3rd
   Chuck Larsuel  440yd Dash  5th
   Chuck Larsuel  Long Jump  2nd
 1969  Vaughn Davis  Shot Put  2nd
 1968  Vaughn Davis  Shot Put  4th
 1967  Buddy Bauer  440yd Relay  3rd
   Bob Bennett  440yd Relay  3rd
   Tim Evans  440yd Relay  3rd
   Larry Graves  440yd Relay  3rd
   Vaughn Davis  Shot Put  2nd
   Milt Gess  1 Mile Run  2nd
   Tom Burning  4x400m Relay  4th
   Larry Kiester  4x400m Relay  4th
   Bob Sargent  4x400m Relay  4th
   Bob Siefers  4x400m Relay  4th
 1966  Jim Fox  1Mile Relay  2nd
   Nate Hawthorne  1Mile Relay  2nd
   Larry Kiester  1Mile Relay  2nd
   Bob Sargent  1Mile Relay  2nd
 1965  Jim Fox  1Mile Relay  3rd
   Nate Hawthorne  1Mile Relay  3rd
   Bob Sargent  1Mile Relay  3rd
   Bob Siefers  1Mile Relay  3rd
   Larry Graves  Triple Jump  3rd
   Nate Hawthorne  440yd Dash  2nd
 1964  Jim Fox  880yd Run  3rd
   Nate Hawthorne  440yd Dash  2nd