Women's Swimming & Diving

 
January 4, 2013

MEET PREVIEW- Women’s Swimming And Diving Heads To Florida

Mount Union women's swimming and diving team heads to Melbourne, Florida for Winter Training and will conclude the trip with a meet against Florida Tech on Sunday (Jan 6.)

The swimming and diving team is perfect on the year in dual meets (7-0), and is coming off victories at Baldwin Wallace (131-106) and Ohio Wesleyan (143-98) in their two most recent meets. 

Florida Tech (1-5, 1-3) comes into the meet having lost its last two dual meets at Tampa (Loss, 122-56) and Daytona State (164-86).  The Panthers compete at the NCAA Division II level and are part of the Sunshine State Conference. 

OHIO WESLEYAN MEET

Junior Shelbey Mitchell (Stow/Stow-Munroe Falls) swam three events on the evening (two individuals and one relay), taking first place in the 200 yard backstroke (2:16.48), swam backstroke in the 400 yard medley relay (4:16.72) that finished in second place and was comprised of teammates sophomore Carly Brown (Strongsville/Strongsville) who swam butterfly, freshmen Rose Aldo (Mansfield, Mass./Mansfield) who swam breaststroke and Rebecca Oblak (Strongsville/Strongsville) who swam freestyle, and took third place in the 200 yard freestyle (2:05.00). 

Brown swam the third leg of the 400 yard freestyle relay (3:50.78) that finished in first place and was comprised of teammates, junior Courtney Gabel (Fremont/Fremont Ross) and freshmen Alex Hamit (Massillon/Perry) and Alisha Steele (Shelby/Shelby), and took third place in the 200 yard butterfly (2:33.71). 

Aldo took second in both the 200 yard freestyle (2:04.02) and the 200 yard breaststroke (2:40.87).

Oblak took leadoff in the 400 yard freestyle relay (5:13.62) that finished in second place and was comprised of swimmers seniors Elizabeth Juran (Independence/Independence) who swam the second leg, Jocelyn Gaydos (Murrysville, Pa. /Franklin Regional) who swam the third leg and freshman Lauren Lammlein (Uniontown/Hoover) who swam the anchor leg, and took fourth place in the 400 yard IM (5:13.62).

Gabel took first place in both of her individual events, the 50 (24.39) and the 100 (54.33) yard freestyles. 

Hamit took second place in the 200 yard backstroke (2:22.09) and swam backstroke in the 400 yard medley relay (4:24.06) that finished in third place and was comprised of teammates Gaydos who swam freestyle, and freshmen Caroline Buehl (Middleburg Heights/Berea) who swam butterfly, and Jessica Swanson (Uniontown/Lake) who breaststroke. 

Steele took third place in both of her individual freestyle events, the 50 (25.90) and the 100 (56.64). 

Juran finished the 50 yard freestyle (26.74) in fourth place and swam backstroke in the 400 yard medley relay (4:34.38) that finished in fifth place and was comprised of swimmers junior Annie Holy (North Royalton/North Royalton) who swam butterfly, and freshmen Jenna Belli (Toronto/Edison) who swam breaststroke, and Kelsey Jackson (Warren/Warren G. Harding) who swam freestyle. 

Lammlein took first place in the two longest individual events on the evening, the 500 (5:34.03) and the 1000 yard (11:22.88) freestyles and Gaydos took sixth place in the 100 yard freestyle (59.77). 

Buehl took second place in the 200 yard butterfly (2:32.95) and Swanson finished the 200 yard breaststroke (2:42.63) in third place. 

Holy took first place in the 200 yard butterfly (2:28.24) and swam third leg in the 400 yard freestyle relay (4:08.56) that finished in fourth place and was comprised of swimmers sophomore Wilma Levengood (New Philadelphia/New Philadelphia) who swam the anchor leg, Jackson who led off and Belli who swam the second leg. 

Jackson finished the 200 yard freestyle (2:17.37) in sixth place and senior Megan McDonough (Cuyahoga Falls/Cuyahoga Falls) took fourth place in the 1000 yard freestyle (12:03.02) and fifth place in the 500 yard freestyle (5:56.18). 

Freshman Jaime Eyssen (Brunswick/Brunswick) took fifth place in both of her individual events the 200 yard backstroke (2:28.55) and the 1000 yard freestyle (12:06.74). 

Senior Katy Alkire (Akron/Firestone) finished the 400 IM (5:02.96) in first place and took second place in the 500 yard freestyle (5:44.54). 

Senior Maddy Zalewski (New Kensington, Pa/Valley) took third place in the 400 IM (5:08.94) and freshman diver Sara Fountain (North Ridgeville/Fairview) took second and third respectively in the one meter diving events with scores of 108.80 and 138.50. 

Sophomore diver Gabrielle Nemec (Beaver Falls, Pa/Riverside) finished in fourth place in both of the one meter diving events with scores of 85.40 and 104.20. 

Freshman Kristin Leitenberger (Madison/Perry) took fourth place in the 200 yard breaststroke (2:48.10) and sophomore Paige Pezzato (Byron Center, Mich./Byron Center) received a score of 72.15 in her first ever diving event. 

BALDWIN WALLACE MEET

Alex Hamit swam three events on the afternoon (two individuals and one relay), swam backstroke in the 200 meter medley relay that finished in second place and was comprised of teammates Jocelyn Gaydos who swam freestyle, Carly Brown who swam butterfly, and Rose Aldo who swam breaststroke. 

Hamit also took third place in the 100 yard backstroke (1:07.27) and fifth in the 200 IM (2:35.50). 

Gaydos took fourth place in the 100 yard freestyle (1:00.48) and fifth place in the 50 yard freestyle (27.71). 

Brown swam the third leg of the 200 yard freestyle relay (1:44.08) that finished in first place and was comprised of teammates Courtney Gabel who swam the first leg, Shelbey Mitchell who swam the anchor leg, and Alisha Steele who swam the second leg. 

Brown also took third place in the 50 yard freestyle (27.29, and Aldo took second place in both of her individual events, the 200 IM (2:19.95) and the 500 yard freestyle (5:38.47). 

Gabel finished both of her individual events in first place, the 200 yard freestyle (2:01.28) and the 100 yard butterfly (1:01.87). 

Mitchell took second place in her only individual event of the afternoon, the 100 yard backstroke (1:02.64). 

Steele finished both of her individual freestyle events in first place, the 50 (26.51) and the 100 (57.33).  

Elizabeth Juran swam the anchor leg of the 200 yard freestyle relay (1:49.75) that finished in second place and was comprised of teammates Lauren Lammlein who led off, Caroline Buehl who swam the second leg, and Kelsey Jackson who swam the third leg. 

Juran swam two other events on the afternoon (one relay and one individual). She swam backstroke in the 200 yard medley relay that finished in third place (2:02.02) and was comprised of teammates Wilma Levengood who went first and swam freestyle, Jessica Swanson who went second and swam breaststroke and Caroline Buehl who went third and swam butterfly. 

Juran also took fourth place in the 100 yard backstroke (1:08.39) and Lammlein took third place in the 200 yard freestyle (2:05.20). 

Buehl finished the 100 yard butterfly (1:07.74) in fourth place and Jackson took fourth place in the 200 yard freestyle (2:15.89). 

Levengood swam the third leg in the 200 yard freestyle relay (1:53.87) that finished in third place and was comprised of teammates Katy Alkire who led off, Madalyn Zalewski who swam the anchor leg and Jaime Eyssen who swam second.

Levengood also took fifth place in the 100 yard butterfly (1:09.95) and Swanson took second place in the 100 yard breaststroke. 

Alkire took fourth place in the 200 IM (2:28.57) and Zalewski finished the 1000 yard freestyle (11:46.12) in second place. 

Eyssen took fourth place in the 500 yard freestyle with a time of 5:53.59 and Rebecca Obalk swept the distance events, placing first in both the 100 (11:31.30) and the 500 yard freestyles (5:38.24). 

Sara Fountain took third place in both of the one meter diving events with scores of 111.30 and 158.45 respectively. 

Kristin Leitenberger finished the 100 yard breaststroke (1:19.24) in fourth place and Jenna Belli took sixth place in both the 100 yard freestyle (1:06.48) and the 100 yard breaststroke (1:22.99).  

View: Mobile | Desktop