Women's Swimming & Diving

Women's Swimming And Diving Hosts Penn State-Behrend For Senior Night Sunday Afternoon

Mount Union's women's swimming and diving team (9-2) hosts Penn State-Behrend (3-7) for senior night in a non-conference meet Sunday afternoon at 1 p.m. in the Hammond Natatorium. 

Mount Union is coming off competing in two meets last weekend falling to Wooster (Lost 170-114) on Friday and defeating Wilmington (106-96)  on Saturday. 

Penn State-Behrend comes into Sunday's meet having defeated Pitt-Bradford 130-98 on Saturday. 

WOOSTER MEET

Freshman diver Sara Fountain (North Ridgeville/Fairview) put on an impressive array of dives on her way to two first place finishes in the one meter diving events with scores of 156.75 and 139.10. 

Junior Shelbey Mitchell (Stow/Stow-Munroe Falls) was dominant in both her backstroke events as she finished in first place in both the 100 (1:01.28) and the 200 (2:15.82).

Junior Courtney Gabel (Freemont/Freemont Ross) looked quite impressive in both her individual freestyle events as she took first place in both the 50 (24.47) and the 100 (54.64). 

Mitchel also swam in two relays both of which finished second. She swam backstroke in the 200 yard medley relay (1:54.93) and swam the anchor leg in the 200 free relay (1:44.22) and had a split of 25.33 seconds. 

The 200 yard medley relay was comprised of Freshman Jessica Swanson (Uniontown/Lake) who swam breaststroke, Gabel who swam butterfly and freshman Kaitlyn Goldsmith (Galloway/Hilliard Bradley) who swam freestyle. 

The 200 freestyle relay was comprised of freshman Rose Aldo (Mansfield, Mass./Mansfield) who led off and had a split of 26.76 seconds, Goldsmith who swam second and had a split of 25.90 seconds and sophomore Carly Brown (Strongsville/Strongsville) who swam third and had a split of 26.23 seconds.  

Swanson took third and fourth place respectively in the 100 (1:15.11) and 200 (2:42.08) yard breaststroke. 

Goldsmith swam two individual freestyle events in the meet, finishing third in the 50 free (25.89) and fourth in the 100 free (57.90). 

Aldo swam three individual events in the meet finishing second in the 200 freestyle (2:02.86), fourth in the 400 IM (5:03.03) and fifth in the 200 backstroke (2:22.92). 

Brown finished in fourth and fifth place respectively in the 50 (26.22) and 100 yard freestyles (58.04).

Freshman Alex Hamit (Massillon/Perry) swam backstroke in her two individual events and in the 200 medley relay.

The 200 medley relay finished in fourth place and was comprised of freshmen Kristin Leitenberger (Madison/Perry) who swam breaststroke, Caroline Buehl (Middleburg Heights/Berea) who swam butterfly and Lauren Lammlein (Uniontown/Hoover) who swam freestyle. 

Hamit also finished fourth in the 200 backstroke (2:22.44) and fifth in the 100 backstroke (1:04.51).  

Leitenberger swam breaststroke in both her individual events finishing fifth in the 100 (1:18.30) and sixth in the 200 (2:49.92). 

Buehl led off in the 200 free relay (1:48.30) that finished in fourth place and was comprised of freshman Rebecca Oblak (Strongsville/Strongsville) who swam second and had a split of 27.51 seconds, sophomore Wilma Levengood (New Philadelphia/New Philadelphia) who swam third and had a split of 27.32 seconds and Lammlein who swam the anchor leg and had a split of 26.09 seconds. 

Buehl also finished fourth in the 100 fly (1:05.63) and sixth in the 200 fly (2:30.63) and Lammlein finished fourth in the 200 freestyle (2:05.35). 

Oblak swam the two longest events in the meet and finishing fourth in the 1000 free (11:42.49) and third in the 500 free (5:40.22). 

Levengood swam butterfly in all of her events finishing fourth in the 200 fly (2:29.67), fifth in the 100 fly (1:05.89) and swam butterfly in the 200 medley relay (2:03.95) that finished in sixth place and was comprised of senior Elizabeth Juran (Independence/Independence) who swam backstroke, freshman Jenna Belli (Toronto/Edison) who swam breaststroke and freshman Kelsey Jackson (Warren/Warren G. Harding) who swam freestyle. 

Juran also finished in sixth place in the 100 yard backstroke (1:06.59) and Belli took sixth place in the 100 breaststroke (1:19.97) and swam in an exhibition heat of the 200 freestyle and finished with a time of 2:51.70. 

Jackson swam in an exhibition heat of the 200 free (2:15.38) and swam the anchor leg and had a split of 27.35 seconds in the 200 free relay (1:53.90) that finished in sixth place and was comprised of seniors Jocelyn Gaydos (Murrysville, Pa./Franklin Regional) who led the relay off and had a split of 27.35 seconds, freshman Jaime Eyssen (Brunswick/Brunswick) who swam second and had a split of 28.02 seconds and senior Megan McDonough (Cuyahoga Falls/Cuyahoga Falls) who swam third in the relay and had a split of 30.39 seconds. 

Gaydos finished sixth in the 200 freestyle with a time of 2:09.80 and Eyssen swam in an exhibition heat of the 200 freestyle and finished with a time of 2:29.64. 

McDonough took sixth place in the 500 yard freestyle and finished with a time of 5:57.32. 

Senior Maddy Zalewski (New Kensington, Pa./Valley) finished in third place in the 1000 free (11:33.39) and sixth in the 400 IM (5:16.96). 

Senior Katy Alkire (Akron/Firestone) swam three individual events in the meet finishing third in the 200 yard breaststroke (2:41.39) and fifth in both the 400 IM (5:14.39) and the 1000 freestyle (11:44.15). 

Sophomore Annie Holy (North Royalton/North Royalton) swam events in the meet and finishing third in the 200 fly (2:26.99) and fifth in the 500 free (5:44.27). 

WILMINGTON MEET

Against Wilmington, the Raiders had seven events where they finished in first place.

Aldo finished first in the 800 meter freestyle (10:16.56), Gabel finished first in both the 100 (1:02.79) and 200 (2:17.12) freestyle, Goldsmith finished first in the 50 freestyle (29.20), Oblak finished first in the 400 IM (5:44.13) and Alkire took first in the freestyle (5:00.82), and the 200 medley relay  that was comprised of Mitchell who swam backstroke, Gabel who swam breaststoke, Brown who swam butterfly and Goldsmith who swam freestyle, finished in first place. (2:09.89) 

Aldo swam in an exhibition heat of the 100 breaststroke and finished with a time of 1:27.04 

Goldsmith finished the 100 freestyle (1:05.35) in second place with a time of 1:05.35. 

Oblak swam leadoff in an exhibition heat of the 400 freestyle relay that finished with a time of 4:45.66 and was comprised of Belli who swam second, Holy who swam third, and Zalewski who swam the anchor. 

Alkire finished third in the 200 freestyle (2:22.79) and swam in an exhibition of the 400 freestyle that finished with a time of 4:38.34 and was comprised of Gaydos who swam second, Jackson who swam third and Levengood who swam fourth. 

Brown led off in an exhibition of the 400 freestyle relay that finished with a time of 4:26.88 and was comprised of Lammlein who swam second, Buehl who swam third and Juran who swam the anchor. 

Belli finished sixth in the 100 fly (1:26.06) and swam breaststroke in the 200 meter medley relay (2:26.49) that finished in fifth place and was comprised of Juran who swam backstroke, Leitenberger who swam fly and Jackson who swam freestyle. 

Holy and Zalewski both finished their respective events in third place, the 100 fly (1:14.65) and the 800 free (10:17.02). 

Gaydos finished fourth in the 50 freestyle with a time of 31.16 seconds and Jackson finished sixth in the 50 freestyle with a time of 32.18 seconds. 

Levengood finished second in the 100 fly (1:13.81) and swam butterfly in the 200 meter medley relay (2:15.71) that finished in third place and was comprised of Hamit who swam backstroke, Swanson who swam butterfly and Buehl who swam freestyle. 

Buehl finished the 100 free in fifth place with a time of 1:07.45 and Juran finished the 100 backstroke in fifth place with a time of 1:17.82. 

Leitenberger finished the 200 free (6:01.50) in third place and swam in an exhibition heat of the 100 breaststroke and finished with a time of 1:28.92. 

Holy finished the 100 butterfly in third place with a time of 1:14.65 and Gaydos finished fourth in the 50 freestyle with a time of 31.16 seconds. 

Hamit took second place in the 100 backstroke (1:14.16) and fifth in the 200 freestyle (2:28.27). 

McDonough finished third in the 400 freestyle (5:15.94) and fifth in the 800 freestyle (10:44.19). 

Eyssen finished fourth in the 400 IM (6:11.94) and fifth in the 400 free (5:26.96). 

View: Mobile | Desktop